MagTraining - Portal wielotematyczny

Sposoby obróbki blachy

obróbka blach

Wyroby metalowe są podstawą dla wielu gałęzi przemysłu. Jednak aby dobrze sprawdziły się w dalszej produkcji, muszą być odpowiednio przygotowane i obrobione. Obróbka blachy daje wiele możliwości zmiany jej kształtu czy właściwości. Powinna być jedna dobrana do indywidualnych potrzeb oraz do efektu, jaki za pomocą tej obróbki chcemy uzyskać.

Dzięki nowoczesnym metodom obróbki blachy możemy otrzymać bardzo precyzyjnie przygotowane lub przycięte elementy, których rozmiary są co do setnych milimetra zgodne z naszymi potrzebami. Co więcej, metody, które obecnie są używane, pozwalają na spore zaoszczędzenie zarówno czasu pracy, jak i materiału. Skrawki i inne pozostałości po obróbce są bowiem zdecydowanie mniejsze niż w przypadku dawnych metod obróbki blachy, gdy pozostałości było naprawdę sporo, a co za tym idzie – sam proces był droższy. Metod obróbki blachy jest sporo, a używa ich się w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać lub jakie parametry samego materiału chcemy zmienić. Oprócz metod, które od dawna są wykorzystywane w przemyśle metalurgicznym, mamy do wyboru sporo nowych, zaawansowanych technologicznie metod. Najczęściej nowoczesne maszyny do obróbki blachy są dosyć drogie, jednak pozwalają na uzyskanie sporych oszczędności w procesie obróbki. Jest to więc inwestycja długoterminowa, która prędzej czy później się zwróci.

Gięcie blachy

Gięcie blachy jest jedną z najpopularniejszych metod dopasowania materiału do konkretnych potrzeb technologicznych. Aktualnie gięcie wykonuje się przy wykorzystaniu nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie maszyn CNC, które pozwalają na bardzo precyzyjne prace, a jednocześnie na zachowanie wszystkich parametrów blachy, szczególnie tych wytrzymałościowych. Odkształcenie blachy jest możliwe dzięki użyciu odpowiedniej siły nacisku, czasem wykorzystywane są również metody cieplne. Podgrzanie materiału sprawia bowiem, że jest on bardziej plastyczny i łatwiej poddaje się wszelkim obróbkom. Gięcie blachy w żadnym stopniu nie obniża jej wytrzymałości i odporności na czynniki mechaniczne czy atmosferyczne. Wyginać można blachy o różnych rozmiarach czy grubości. Rodzaj zastosowanej metody wyginania warto dopasować do konkretnego materiału.

Cięcie blachy

Ta metoda wykorzystywana jest powszechnie w przemyśle metalurgicznym oraz w wielu innych gałęziach przemysłu. Cięcie można wykonać różnymi metodami. Do niedawna bardzo popularne było cięcie mechaniczne przy użyciu nożyc gilotynowych czy specjalnych wykrojników. Jednak metody te miały nie tylko zalety, ale również sporo wad – nie zawsze były precyzyjne, czasem też nie dało się powtórzyć cięcia w taki sposób, by uzyskać dużą ilość identycznych elementów. W ostatnim czasie na popularności zyskało laserowe cięcie blachy, które w odróżnieniu od metod mechanicznych jest o wiele bardziej precyzyjne, dokładne, przeprowadza się je dużo szybciej, a jednocześnie można wyeliminować różne błędy, które pojawiały się przy użyciu metod mechanicznych.

Cięcie laserowe blachy pozwala na szybkie przeprowadzenie prac, bardzo dokładne wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych kształtów, a jednocześnie ograniczenie strat materiałów. Choć maszyny do laserowego cięcia blachy są sporą inwestycją i kosztują dużo więcej niż jakiekolwiek urządzenia do mechanicznego cięcia blachy, w perspektywie długoterminowej są o wiele bardziej ekonomiczne. Laserowe cięcie blachy jest powszechnie wykorzystywane i nieustannie zyskuje na popularności, gdyż dzięki tej metodzie można uzyskiwać kształty niemożliwe do uzyskania za pomocą tradycyjnych metod.

Zgrzewanie blachy

Ta metoda pozwala na trwałe połączenie dwóch lub więcej elementów blaszanych. Polega na podgrzewaniu krawędzi blachy do takiej temperatury, aby stała się ona plastyczna i elastyczna. Wtedy krawędzie dwóch elementów są ze sobą mocno ściskane, dzięki czemu łączą się i tworzą trwałą powierzchnię.

Spawanie blachy

Spawanie blachy wykorzystywane jest od dawna do łączenia elementów metalowych ze sobą. Polega ono na łączeniu metali lub ich stopów za pomocą obróbki cieplnej, ale bez wywierania nacisku. Spawanie można przeprowadzić z użyciem czynnika łączącego lub bez spoiwa. Dzięki spawaniu można uzyskać trwałą, gładką, wytrzymałą powierzchnię. Jeśli jest ono profesjonalnie przeprowadzone, po przeprowadzeniu prac może być trudno namierzyć miejsce, w którym powierzchnie metali zostały połączone. Spawanie blachy, podobnie jak inne formy jej obróbki, wymagają pracy doświadczonego fachowca, który ma odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia. Jeśli za spawanie zabierze się osoba bez doświadczenia oraz umiejętności, może sobie nie poradzić z pracą i w efekcie spory fragment materiału będzie do wyrzucenia. W obróbce materiałów bardzo ważne są więc nie tylko odpowiednio dobrane metody i sprawne maszyny, ale również umiejętności i doświadczenie ich operatorów.