MagTraining - Portal wielotematyczny

Planowanie instalacji elektrycznej w domu

przegląd elektryczny warszawa

Dobre zaprojektowanie i wykonanie instalacji elektrycznej jest gwarancja nie tylko bezproblemowego użytkowania wszystkich urządzeń w domu, ale również bezpieczeństwa użytkowników. Instalacja powinna być zaprojektowana i wykonana przez fachowców, ale z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań przyszłych użytkowników.

Instalacja elektryczna powinna być wykonywana zgodnie ze schematem stworzonym przez profesjonalnego elektryka. Fachowiec tworzy dokumentację na podstawie wytycznych pochodzących od przyszłych użytkowników. Bierze pod uwagę między innymi rozkład pomieszczeń, ich wielkość, a także oczekiwania odnośnie każdego pomieszczenia. W dokumentacji musza znaleźć się przebiegi przewodów, osobne obwody dla tych urządzeń, które pobierają duże ilości energii (na przykład przepływowe ogrzewacze wody lub inne urządzenia grzewcze). Trzeba też wyznaczyć punkty świetlne oraz gniazda wtyczkowe.

Aby gniazdek nie było za mało

Z gniazdkami często bywa problem, gdyż zwykle jest ich za mało w stosunku do potrzeb użytkowników. Warto więc zadbać, by już na etapie projektowania instalacji zaplanować odpowiednia ilość gniazdek, biorąc pod uwagę potrzeby w konkretnym pomieszczeniu. Jeśli bowiem już po wykonaniu instalacji i wszystkich innych prac wykończeniowych okaże się, że gniazdek będzie zbyt mało, będziemy skazani na przedłużacze. A że tych nie da się podłączyć w każdym miejscu, może się zdarzyć, że potrzebne będzie kucie ścian w celu stworzenia poprawek w instalacji. A to w dosyć oczywisty sposób sprawi, że prace się przedłużą i będą więcej kosztować.

Planowanie mocy przyłączeniowej

Na etapie projektowania instalacji elektrycznej konieczne jest właściwe zaplanowanie mocy przyłączeniowej. Zależy ona przede wszystkim od tego, jakich urządzeń elektrycznych będziemy używać, jak dużo ich będzie, czy będziemy korzystać z gniazdek na zewnątrz budynku do podłączania kosiarki i innych maszyn, a także ogrodowego oświetlenia. W tym celu trzeba dokładnie zsumować moc wszystkich urządzeń, z których będziemy korzystać i oczywiście zostawić sobie pewną ilość mocy w zapasie, w miarę, jak będziemy zaopatrywać się w kolejne urządzenia. Jeśli zaplanowana moc przyłączeniowa będzie zbyt mała, instalacja elektryczna w czasie użytkowania okaże się niewydolna. A to oznacza, że konieczne będzie kucie ścian w celu dołączenia do niej nowych obwodów. Takich atrakcji na etapie użytkowania budynku warto więc sobie zaoszczędzić poprzez umiejętne planowanie.

Zwróć uwagę na kuchnię

Jeśli chodzi o używanie urządzeń elektrycznych, miejscem szczególnym i bardzo eksploatowanym jest kuchnia. Od jej projektu zależy dokładne zaplanowanie instalacji w tym miejscu. Warto szczególnie zwracać uwagę na instalację, gdy planujemy posiadanie wyspy kuchennej i musimy zaopatrzyć ją w energię elektryczną. Przewód, który będzie zasilał w energię elektryczną urządzenia znajdujące się na blacie na wyspie trzeba umiejętnie poprowadzić w podłodze i pod panelami zamontować gniazdka elektryczne. Jeśli w kuchni będzie elektryczny piekarnik, płyta indukcyjna czy zmywarka, powinny być one zaopatrzone w osobne obwody.

Odporność przed wodą w łazience

Projektując instalację elektryczną trzeba również zwrócić szczególną uwagę na oświetlenie oraz rozmieszczenie gniazdek w łazience. Przy projektowaniu trzeba pamiętać, że jest to wnętrze szczególnie narażone na działanie wilgoci, wody oraz pary wodnej. Jakiekolwiek usterki i uchybienia w tym pomieszczeniu mogą skutkować nie tylko tym, że instalacja będzie niesprawna, ale również po prostu niebezpieczna dla użytkowników. Projektując instalację w łazience należy więc wybierać przewody oraz elementy instalacji, które są wodoszczelne i znajdują się w specjalnych, ochronnych oprawach.

Pomieszczenia użytkowe

Podczas planowania instalacji trzeba również zwracać uwagę na wnętrza, w których przebywamy dosyć rzadko. Są to miedzy innymi piwnice, pomieszczenia gospodarcze, garaże czy przydomowe warsztaty. One również powinny być wyposażone w odpowiednią ilość gniazdek elektrycznych i dopasowane oświetlenie, aby korzystanie z tych wnętrz było bezpieczne i wygodne. Warto również pamiętać o oświetleniu na tarasie oraz wokół budynku. Ono również będzie zasilane z domowej instalacji, w której warto uwzględnić także moc lamp znajdujących się na zewnątrz budynku. Łazienkę warto podzielić na poszczególne strefy w zależności od tego, jak bardzo będą one narażone na działanie wody. W pobliżu wanny, kabiny prysznicowej czy brodzika nie powinno umieszczać się żadnych gniazd elektrycznych, nawet tych, które są bryzgoszczelne. Gniazdka trzeba umieszczać w miarę możliwości jak najdalej od miejsc narażonych na zalanie czy chociażby kontakt z wodą.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą firmy dokonującej przeglądów elektrycznych na terenie Warszawy http://soweloprzegladybudynku.pl/