Opalenizna to naturalna ozdoba każdego ciała. Marzą o niej zarówno panie jak i panowie. Nie wyobrażamy sobie powrotu z wakacji bez tej charakterystycznej pamiątki. Przecież wylegiwanie się na słoneczku daje nie tylko efekt atrakcyjnego ciała, ale jest również przyjemne i relaksujące. Mimo, iż znamy negatywne skutki opalania, nie potrafimy odmówić sobie tej rozrywki. Czy jest to rzeczywiście aż tak niebezpieczne? Opalanie może być dla naszego organizmu korzystne lub destrukcyjne. Najważniejsze w opalaniu jest odnalezienie złotego środka i zdobycie elementarnej wiedzy, która pozwoli nam uniknąć nieprzyjemności.
Pozytywne skutki opalania
Przebywanie na słońcu nie tylko sprawia, że nasze ciało ma piękny, brązowy kolor. Oczywiście walory estetyczne są ważne: opalenizna podkreśla sylwetkę, pięknie kontrastuje z jasnymi ubraniami, a także wyszczupla. Jednak promienie słoneczne, które padają na naszą skórę pomagają przyswajać witaminę D. Jest ona niezmiernie ważna w naszym organizmie, ponieważ wzmacnia nasze kości.
Jak się opalać?
- odpowiednie godziny- nie opalaj się w godzinach południowych, w naprawdę gorące dni między godziną 11, a 15 promieniowanie UV jest szczególnie wysokie, może doprowadzić do poparzeń, a taka opalenizna nie będzie estetyczna, sprawi ci dużo bólu
- chroń oczy- promienie UV mają negatywny wpływ na twoje oczy, powinieneś zainwestować w okulary z oznaczeniem 400 UV
- nakrycie głowy- pozwoli zniwelować ryzyko udaru słonecznego, może być to kapelusz, czapka z daszkiem czy zwykła chustka. Pamiętaj jednak, że daszek lub kapelusz będą dodatkową osłoną oczu
- filtry- zadbaj by kosmetyki nie były przeterminowane, ale to nie wszystko. Najważniejsze by dobrać do skóry odpowiedni filtr. Im jaśniejsza skóra, tym większa powinna być ochrona. Gdyż jasna skóra jest bardziej wrażliwa na promienie słoneczne i szybciej może zostać poparzona
- dużo pij- podczas opalania skóra poci się, powinieneś więc regularnie uzupełniać utracone płyny
Profilaktyka
Jeżeli na twoim ciele występują charakterystyczne znamiona lub w twojej rodzinie występował rak skóry wybierz się do dermatologa, by zbadać ryzyko zachorowania. Być może powinieneś unikać słońca całkowicie, a być może nie ma powodów do obaw.
Na kilka dni przed opalaniem dostarczaj do swojego organizmu beta karoten, który występuje np. w marchewce. Beta karoten wzmacnia strukturę skóry i poprawia jej odporność na promieniowanie, dodatkowo niszczy wolne rodniki odpowiedzialne za uszkodzenia skóry.
Po opalaniu
Posmaruj skórę preparatem z pantenolem, nawet jeżeli nie odczuwasz bólu. Jest to substancja łagodząca, nawilży też przesuszoną skórę.
Negatywne skutki opalania
Jeżeli opalamy się zbyt długo i nie stosujemy zasad zapewniających bezpieczeństwo możliwe jest wystąpienie poparzenia. Objawia się ono zaczerwienieniem skóry, bólem i występowaniem pęcherzy wypełnionych limfą. Może wystąpić również porażenie słoneczne, jeżeli nie zabezpieczymy odpowiednio głowy. Stany te są uciążliwe i przewlekłe.
Kwestie estetyczne
Jeżeli chcesz, aby twoja opalenizna była równomierna zadbaj o to by równomiernie rozprowadzić krem z filtrem. Powinieneś też położyć się zwrócony w stronę promieni słonecznych, tak, aby jedna część ciała nie była oświetlona bardziej od drugiej. Opalaj się krótko, ale regularnie.
Opalanie może być niezłą zabawą. W nadmiernych ilościach nie jest szkodliwe. Jednak trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i zdrowym rozsądku. Stosując wszystkie wyżej wymienione porady wrócimy z urlopu z piękną, delikatną opalenizną.