MagTraining - Portal wielotematyczny

Jak pozbyć się wody z ucha?

jak pozbyć się wody z ucha

Pewnie każdy z was zna to uczucie: echo, zatkane ucho i drażniący świst. Po basenie, po prysznicu, a także na wakacjach nad morzem. Czasem przechodzi w przeciągu kilku sekund, a czasem męczy nas bardzo długo. Jak radzić sobie z zatkanym uchem? W tym wypadku najbardziej sprawdzone metody to te najprostrze.

Zwiększenie ciśnienia

Aby pozbyć się niechcianej wody należy zwiększyć ciśnienie w uchu tak, aby wodę „wypchnąć”. Skutecznym rozwiązaniem jest zatkanie ucha dłonią lub w przypadku, gdy ta wersja zawodzi energiczne zatykanie i odsłanianie ucha przez chwilę. Innym sposobem, który sprawdzi się szczególnie, gdy woda utknęła dość głęboko jest skakanie z przechyloną głową. Wygląda to zabawnie jednak powoduje podobny efekt- woda zostaje wyparta przez podwyższone ciśnienie.

Woda w wąskich kanalikach

Jeżeli wymienione wyżej metody zawodzą możliwe jest, że woda dostała się w odległe, wąskie kanaliki. Aby poszerzyć kanaliki, co ułatwi wodzie wydostanie się z ucha, musimy pociągać za płatek i pochylać głowę w bok. Udrożnienie kanalików doprowadzi do wycieku niechcianej wydzieliny.

Inne przyczyny zatkanego ucha

Jednak gdy sytuacja utrzymuje się długo i wszystkie metody zawodzą najlepiej będzie cierpliwie czekać. Kładąc się spać zadbajmy, aby leżeć na zatkanym uchu. Długotrwała pozycja doprowadzi do naturalnego i samoistnego wycieku pod wpływem grawitacji. Jeżeli nienaturalny stan utrzymuje się kilka dni należy udać się do lekarza, być może woda nie dostała się do naszego ucha, a dziwne uczucie to pierwszy objaw zapalenia ucha.

Metody domowe, usłyszane od babci

Jak wiadomo babcie to najlepsze opiekunki, kucharki I lekarki. Mają domowy sposób na każde schorzenie, a więc także na zatkane ucho. Jakie sposoby są najskuteczniejsze według nich?
– alkohol- babcie radzą, by do zatkanego ucha wlać kilka kropli alkoholu i po pięciu minutach energicznie przechylić głowę. Możemy śmiać się I żartować, że alkohol jest dobry na wszystko. Lecz pamiętajmy, że ucho, w którym znajduje się woda to idealne miejsce do rozwoju infekcji, a alkohol działa odkażająco. Może wię nie jest to pomysł wyssany z palca?
– Mieszanina alkoholu I octu, działa podobnie do samego alkoholu, jednak przy okazji pomaga usunąć zalegającą w uchu woskowinę.
– Jeżeli ktoś wciąż nie jest przekonany do wersji alkoholowych polecamy zastąpić ten specyfik wodą utlenioną

Metody apteczne

Jeżeli nie jesteś przekonany do domowych sposobów w aptekach nabyć możesz krople pozwalające pozbyć się z ucha niechcianych substancji tj. Wody czy nadmiaru woskowiny. Preparat na pewno przeszedł mnóstwo badań I jest bezpieczny dla zdrowia. Tyle, że jego skład to w większości alkohol…

Metody szkodliwe

Krąży mnóstwo legend dotyczących możliwości wysuszenia wody suszarką. My jednak nie polecamy tej metody, gdyż ucho jest delikatnym organem, który łatwo uszkodzić.

Radzimy, by samodzielnie korzystać z metod nieinwazyjnych, a gdy te się nie sprawdzają wybierzmy się do specjalisty. Pamiętajmy, że ucho to wrażliwy organ pełny zakamarków. Nawet, wydawać by się mogło, dobrze pielęgnowane ucho narażone jest na infekcje gdy dostanie się do niego woda, dlatego nie lekceważmy tej z pozoru błahej sprawy, może nam bowiem ona przysporzyć poważniejszych problemów.