Powszechnie wiadomo, że słońce ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Pozytywnie wpływa na nastrój, działa leczniczo na wiele chorób skóry, wyzwala wytwarzane witaminy D oraz beta karotenu. Niestety, poza korzyściami płynącymi ze słońca, wiele jest też zagrożeń. Jednym z nich jest promieniowanie ultrafioletowe, czyli w skrócie UV.
Promieniowanie UV działa na naszą skórę degenerująco, szczególnie w nadmiarze. Powoduje przyspieszenie procesów starzenia, osłabia jej wytrzymałość i elastyczność. Promieniowanie słoneczne zmniejsza ilość elastyny i kolagenu w skórze, co sprawia, że staje się ona wiotka, podatna na uszkodzenia i podrażnienia. Nadmiar słońca powoduje również, że skóra staje się przesuszona, powstają na niej nieestetyczne przebarwienia i piegi. Co więcej, zbyt długa i częsta ekspozycja na promienie słoneczne zwiększa ryzyko wystąpienia wielu groźnych nowotworów skóry, między innymi czerniaka. Dlatego też warto korzystać ze słońca i jego dobroczynnego wpływu, ale z umiarem. Należy również dbać o kompleksową ochronę przeciwsłoneczną.
Jeśli wiemy, że promieniowanie słoneczne może nam wyrządzić sporo szkód, warto chronić skórę na wiele sposobów. Każdy, kto choć raz w życiu przesadził z opalaniem, doskonale wie, jak bolesne i dokuczliwe są poparzenia słoneczne. Co więcej, zbyt długie przebywanie na słońcu może skończyć się nawet udarem cieplnym. Latem, gdy słońce pali wyjątkowo mocno, warto zachować szczególną ostrożność i starać się nie przebywać na słońcu w ciągu dnia między godziną 11.00 a 15.00, wtedy bowiem słońce grzeje najmocniej.
Jak chronić się przed promieniowaniem?
Najlepszym sposobem na uniknięcie przykrych skutków działania słońca jest po prostu jego unikanie. Trudno jednak oczekiwać, że ludzie zaczną latem siedzieć w domach, skoro przez pół roku w sezonie jesienno-zimowym czekają na pierwsze promienie słońca. Wychodząc na słońce przygotujmy się jednak odpowiednio. Przede wszystkim warto smarować się kremami i balsamami, które zawierają filtry UV. Szczególnie warto zadbać o delikatną i bardzo wrażliwą skórę dzieci. Przedszkolaki i starszaki przed wyjściem na słońce powinny być posmarowane kremem z bardzo wysokim filtrem, który blokuje przenikanie w głąb skóry promieniowania ultrafioletowego.
Przed wyjściem na słońce koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy, a także o dobrych okularach przeciwsłonecznych. W te sposób będziemy zabezpieczeni przed szkodliwym działaniem promieniowania. Promienie UV szkodzą bowiem nie tylko na skórę, ale również na nasz wzrok. Warto więc zainwestować w dobre okulary, wyposażone w wysokiej jakości filtry UV. Okularów, które będą służyły do ochrony przeciwsłonecznej, nie należy kupować na stoiskach czy bazarkach, gdzie kosztują kilka złotych. Są one co prawda bardzo modne czy efektowne, ale ochrona przed szkodliwym promieniowaniem jest w nich praktycznie zerowa.
Ubrania UV – czy faktycznie działają?
W wielu sklepach odzieżowych, w szczególności z ubraniami sportowymi czy ze strojami kąpielowymi można spotkać się z ubraniami określanymi jako ochronne przed UV. Choć zdarza się, że są postrzegane jedynie jako chwyt marketingowy producentów, ubrania UV faktycznie mają korzystne działanie. Są świetnym blokerem, który chroni naszą skórę przed promieniowaniem o wiele skuteczniej niż kremy, balsamy czy olejki z filtrami. To, czym się smarujemy, stanowi barierę tylko na jakiś czas, gdyż szybko zmywa się lub ściera. Tymczasem ubrania są doskonałą ochroną przez cały czas, gdy przebywamy na słońcu.
W czym tkwi sekret ubrań UV
Koszulki UV oraz inne elementy garderoby przeznaczone do noszenia na słońcu są wykonane ze specjalnych, lekki i przewiewnych materiałów, w które wpleciono włókna dwutlenku tytanu. Jest to substancja, która odbija promienie słoneczne, dzięki czemu promieniowanie UV nie ma szans, aby przeniknąć w wewnętrzne partie skóry. Dwutlenek tytanu jest wykorzystywany do produkcji odzieży sportowej, kąpielówek, strojów kąpielowych czy innych elementów letniej garderoby. Kostiumy kąpielowe UV dostępne są w wersji dla pań, panów oraz dla dzieci. Wybór tego rodzaju ubrań jest dosyć spory, a liczba wzorów i modeli jest tak duża, że każdy bez problemu znajdzie takie ubranie, które będzie idealnie dopasowane do jego gustu.
Warto inwestować w doskonałą ochronę
Ubrania UV są z oczywistych względów nieco droższe niż ubrania wykonane ze standardowych tkanin ubraniowych. Ale wraz z ceną idzie wysoka jakość, trwałość i długowieczność, a także ochrona przeciwsłoneczna. Warto takie elementy garderoby zabrać ze sobą na urlop czy wakacje, szczególnie wtedy, gdy wybieramy się w środku lata nad morze, nad jeziora czy w ciepłe kraje.