MagTraining - Portal wielotematyczny

Automatyczny system nawadniania ogrodów

automatyczny system nawadniania

Duży, zadbany ogród to ozdoba każdego domu. Świeża trawa i piękne kwiaty pozwalają zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Jednak ogród to nie tylko przyjemności, ale również obowiązki- żmudne, wyczerpujące i te, które powinniśmy powtarzać codziennie. Trawnik i żywopłot musimy podcinać, kwiatki nawozić, a całość wymaga codziennego i intensywnego nawadniania. Szczególnie, gdy na dworze upały są nie do zniesienia. Czy istnieje sposób by ułatwić sobie życie i zniwelować ilość obowiązków ogrodowych? Zainwestuj w automatyczny system nawadniania ogrodów!

Czym jest automatyczny system nawadniania?

Jest to sieć połączonych ze sobą zraszaczy, które nawadniają określony teren. Woda wydobywa się z nich pod wpływem ciśnienia. Większość instalacji znajduje się pod ziemią, dlatego sprzęt ten nie ingeruje w wygląd ogrodu. Systemem takim sterujemy za pomocą elektroniki. W celu dostarczenia wody roślinom nie musimy wykonywać pracy.

Kiedy zamontować system?

Najlepszym rozwiązaniem jest wbudowanie systemu podczas organizacji ogrodu. Jeżeli już podczas planowania weźmiemy pod uwagę rozmieszczenie zraszaczy, wbudowanie systemu nie będzie inwazyjne. Jeżeli natomiast ogród już powstał i ma swój konkretny układ, wplatanie do niego automatycznego systemu nawadniania może nieco naruszyć efekt wizualny- stale lub okresowo. Jeżeli potrzeba będzie jedynie wkopać rury np.: w miejscu posadzonej trawy, skutki rozkopania znikną za parę miesięcy. Jednak możliwe, że trzeba będzie nieznacznie przesunąć klomb lub przesadzić jakąś roślinę.

Koszty instalacji

Cena zależna jest od powierzchni ogrodu, wybranych materiałów, a także pracowników i czasu wykonania. Przy obliczaniu kosztów należy wziąć też pod uwagę ukształtowanie nawierzchni i źródło wody. Średni koszt ogrodu o powierzchni 1000 m2 to ok. 15 tysięcy złotych.

Na czym polega montaż?

Przede wszystkim rozplanować trzeba rozmieszczenie systemu na danym terenie. Aby ocenić w jakiej odległości powinny znajdować się zraszacze powinniśmy znać zasięg ich działania. Teren należy również podzielić na sekcje. W jeden sekcji powinny występować rośliny o podobnych wymaganiach tak, byśmy mogli stwierdzić, jaki rodzaj zraszacza jest odpowiedni na ten kawałek ogrodu. Decydując się na montaż pamiętajmy, by źródło wody znajdowało się jak najbliżej zraszacza. Zapewni to optymalne ciśnienie wydobywającej się na zewnątrz wody.

Czy sami poradzimy sobie z montażem? Jest to możliwe, aczkolwiek niewystarczająca wiedza i doświadczenie może być dużą przeszkodą. Aby system nawadniający był w pełni efektywny, poleca się powierzyć prace fachowcom. My polecamy firmę PHU KRIS, która kompleksowo zajmie się całym procesem, czyli: zaprojektuje system, dostarczy niezbędne materiały, a następnie zajmie się prawidłowym montażem. Ich ofertę można zobaczyć w tym miejscu: http://www.nawadnianie-ogrodow.pl/oferta/systemy-nawadniajace

Sterowanie

Sterowanie umożliwia dowolne zaprogramowanie maszyny. Możesz decydować o czasie pracy, o godzinie rozpoczęcia nawadniania, a także tworzyć ustawienia specjalistyczne dla poszczególnych sekcji. Sterowanie o potrzebuje do działania napięcia 230 V, natomiast oprogramowanie dodatkowo wymaga baterii o napięciu 9 V.

Rodzaje zraszaczy

Zraszacze dzielimy na tak zwane zraszacze wynurzalne, które pod wpływem ciśnienia wody „ujawniają się” jedynie podczas nawadniania. Na co dzień są one niewidoczne i nie ingerują w wygląd ogrodu. Zraszacze niewynurzalne są umieszczone na metalowych rurkach i nie zależnie czy pracują czy są wyłączone są widoczne ponad poziomem ziemi. Innym podziałem jest podział na zraszacze statyczne, czyli takie produkujące stały strumień lub zraszacze turbinowe, które poruszają się i jedynie spryskują określony obszar. Wybór zraszacza powinien być zależny od wymagań roślin.

Zalety

Główną zaletą jest oszczędność czasu i brak bezpośredniego zaangażowania w podlewanie ogrodu. Obowiązek ten nie męczy nas i nie musimy o nim regularnie pamiętać, gdyż jednokrotne wprowadzenie danych do systemu wystarczy, by ogród był podlewany regularnie, bez naszej ingerencji. Dodatkową zaletą jest czujnik wilgoci, który kontroluje poziom wody, tym samym zapobiega np.: podlewaniu kwiatów podczas deszczu. Możemy ustawić podlewanie na noc, dzięki czemu przyswajalność wody będzie znacznie większa. Woda nie będzie parowała z powierzchni ziemi, dzięki czemu będzie trafiała bezpośrednio do korzeni roślin. Odpowiedni dobór zraszacza będzie zapewniał rośliną optymalną wilgotność, my „na oko” nie potrafilibyśmy tego tak precyzyjnie ocenić.

Podsumowanie

System nawadniający to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko w dużych ogrodach. Pasuje na każdą nawet małą powierzchnie i zapewnia roślinom optymalne warunki do wzrostu.